Czosnek to składnik, którego nie może zabraknąć w żadnym daniu. Używamy go często i dodajemy do potraw w dużych ilościach. Nie zawracamy sobie jednak głowy skórką czosnku i bez żalu ją wyrzucamy. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż ma ona wiele przydatnych zastosowań.
Obierki z czosnku
Gdy już obierzesz czosnek, nie ulegaj pokusie wyrzucenia skórki. Przeczytaj najpierw nasz artykuł. Dowiesz się, jak bardzo może być przydatna. Zacznijmy od omówienia, w jaki sposób można wykorzystać skórkę w kuchni. W końcu nadal zachowuje ona swój charakterystyczny czosnkowy smak.
Świetnie nadaje się do dodania do bulionu lub zupy. Skórka nadaje płynowi cały smak, który można następnie ostrożnie usunąć za pomocą sitka. Można nawet przygotować całą torebkę do aromatyzowania. Aby to zrobić, weź trochę gazy, dodaj korę, liść laurowy i inne suszone zioła do smaku. Możesz wysłać taką saszetkę z dowolnym daniem i usunąć ją po ugotowaniu. Smak jest świetny, ale na talerzu nie ma zbyt wielu liści.
Europejscy piekarze nie wyrzucają również skórki czosnku. Suszą ją w piekarniku, mielą na proszek w moździerzu i dodają do ciasta. Ta przyprawa nadaje chlebowi fantastyczny smak.
Wiele potraw przygotowuje się z nieobranym czosnkiem. Zwłaszcza, że ma on bogaty smak. Można to również zrobić podczas gotowania warzyw. Wystarczy odciąć górną część główki czosnku, natrzeć ją oliwą z oliwek i umieścić na warzywach. Pieczony czosnek może być stosowany jako składnik sosów.
Ostatnio popularny stał się przepis nowojorskiego szefa kuchni na frytki ze skórką. Wystarczy skropić skórki oliwą z oliwek, solą i pieprzem, a następnie wysłać je do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. W ciągu zaledwie 10 minut otrzymasz chrupiące frytki, które można dodać do sałatek lub dań głównych.
Zastosowanie skórek czosnku na polu
Każdy wie, że czosnek ma właściwości antybakteryjne. Dlatego warto go nie tylko spożywać, ale również wykorzystywać jako roślinny środek obronny. Można na przykład przygotować napar ze skórek. Namocz je w ciepłej wodzie przez 5 dni. Następnie przefiltruj i spryskaj rośliny domowe tym naparem. Wywar ten pomoże chronić rośliny przed mszycami i roztoczami.
Podobny napar może być stosowany jako środek przeciwko stonce ziemniaczanej. Obierki można namoczyć w wodzie przez noc, a rano sproszkować nadziemną część ziemniaka. Stonka ziemniaczana zniknie z uprawy.
Jeśli przechowujesz marchew lub inne warzywa w domu, możesz przechowywać je ze skórką. Wystarczy posypać warzywa suchymi skórkami. Chroni je to przed gniciem i wydłuża ich okres przydatności do spożycia.
Wydaje nam się, że przekonaliśmy Cię, że nie należy wyrzucać skórek czosnku. W końcu przydadzą się one nie tylko do gotowania, ale także w ogrodnictwie. Mamy nadzieję, że wszystkie te metody przydadzą ci się w domu!